BERGENSJAKK

NM i lynsjakk

Fra premieutdelingen i Mesterklassen
Fra premieutdelingen i Mesterklassen
(Foto: Ole Kristian Førrisdahl)

Landsturneringen 2018NM i lynsjakk ble spilt fredag 13. juli på Quality Hotel Sarpsborg, på åttende dag av Landsturneringen. De fleste klassene ble spilt med forgrupper, hvor de beste kvalifiserte seg til finalegruppen.

NM-tittelen i lynsjakk gikk til FM Benjamin Haldorsen fra Bergens. 19-åringen tapte første runde i finalen, men avslutningen med 3½ av 4 var likevel nok til førsteplass. IM Benjamin Arvola Notkevich, IM Lars Oskar Hauge og IM Sebastian Mihajlov tok alle 3 poeng, mens førsterangerte GM Simen Agdestein ble nest sist med bare 2 poeng.
Notkevich vant sine tre første finalepartier og ledet med et helt poeng, men tapte de to siste partiene mot Haldorsen og Agdestein.

De andre norgesmestrene i lynsjakk ble Aleksander Lindbøl (Junior), Isak Sjøberg (Kadett), Andreas Tenold (Lilleputt), Louis Khoo-Thwe (Miniputt), FM Erling Kristiansen (Senior 65+) og FM Petter Fossan (Senior 50+).
Klassevinnere ble Eskil Ekeland Grønn (Klasse 1), Eirik S. Enersen (Klasse 2), Sara Næss (Klasse 3), Amadeus H. Evenshaug (Klasse 4) og Patrick Elphinstone (Klasse 5).

De tre beste i Junior
De tre beste i Junior
(Foto: Ole Kristian Førrisdahl)
Mester                                      
1. FM Benjamin Haldorsen    Bergens    3.5/5
2. IM Benjamin A. Notkevich Tromsø     3.0
3. IM Lars Oskar Hauge      OSS        3.0
4. IM Sebastian Mihajlov    OSS        3.0
5. GM Simen Agdestein       OSS        2.0
6. IM Erik Fossan           Stavanger  0.5

Andre norgesmestre                           
Junior    : Aleksander Lindbøl    SK 1911
Kadett    : Isak Sjøberg          Nordstrand
Lilleputt : Andreas Tenold        Nordstrand
Miniputt  : Louis Khoo-Thwe       OSS
Senior 65+: FM Erling Kristiansen OSS
Senior 50+: FM Petter Fossan      Stavanger

Andre klassevinnere                          
Klasse 1  : Eskil Ekeland Grønn   OSS
Klasse 2  : Eirik S Enersen       Bærum
Klasse 3  : Sara Næss             Vålerenga
Klasse 4  : Amadeus H. Evenshaug  Bærum
Klasse 5  : Patrick Elphinstone   Nittedal
Fra premieutdelingen i Senior 65+
Fra premieutdelingen i Senior 65+
(Foto: Ole Kristian Førrisdahl)