BERGENSJAKK

Norway Chess 2026 – 5. runde

Carlsen ble nedspilt av Wesley So
Carlsen ble nedspilt av Wesley So
(Foto: Michal Walusza / Norway Chess)

Norway ChessSeieren i fjerde runde av Norway Chess var kanskje bare et blaff, for GM Magnus Carlsen (2840) gikk på et nytt tap i femte runde, med hvit mot GM Wesley So (USA 2754).

So fikk i midtspillet etablert et klart overtak på kongefløyen, mens Carlsen var helt uten motspill på motsatt side. So hadde hele tiden mer tid på klokken og økte stadig presset. Siste sjanse for Carlsen til å berge remis var nok det tilsynelatende risikable 39.Kh3! med håp om å plukke opp svarts ekstra f3-bonde senere. Etter 39.Txf3? i stedet fikk So avviklet til et springersluttspill med bonde over som han vant uten problemer.

Dette var den første runden i årets Norway Chess med to vinnere, siden GM Gukesh Dommaraju (IND 2732) vant det indiske prestisjeoppgjøret med svart mot GM Praggnanandhaa R (IND 2733). Rundens eneste remis var GM Alireza Firouzja (FRA 2759) – GM Vincent Keymer (GER 2759), hvor Firouzja vant det påfølgende armageddonpartiet.

Halvveis i turneringen er Firouzja med sine 10 poeng fortsatt i tet, men ledelsen skrumper inn. So på andreplass er på 8½ poeng og ser så langt ut som den eneste utfordreren til Firouzja. Gukesh har 6½ poeng og gjør et stort hopp fra sjette- til tredjeplass. Praggnanandhaa har 6 poeng og Keymer 5, mens Carlsen er helt nederst med 4½ poeng.

Divya Deshmuk har tatt over ledelsen blant kvinnene
Divya Deshmuk har tatt over ledelsen blant kvinnene
(Foto: Michal Walusza / Norway Chess)

I Norway Chess Women hadde det vært tre strake runder med bare remiser, men i femte runde kom det en ny trepoenger. Denne gikk til GM Divya Deshmukh (IND 2500), som vant med svarte brikker mot GM Zhu Jiner (CHN 2546). De andre to partiene, GM Anna Muzychuk (UKR 2522) – GM Bibisara Assaubayeva (KAZ 2527) og GM Ju Wenjun (CHN 2559) – GM Humpy Koneru (IND 2535), endte remis. De ekstra halvpoengene etter armageddon gikk til hhv. Muzychuk og Koneru.

Assaubayeva har vært i tet de fire første rundene, men nå har Deshmukh på 8½ poeng overtatt førsteplassen. Assaubayeva på 8 poeng er henvist til andreplass, med Muzychuk på 7 poeng som nummer tre. Deretter følger Zhu Jiner med 5½, Ju Wenjun med 5 og Koneru med 4½ poeng. Ju Wenjun har i likhet med Keymer i den andre gruppen spilt fem remiser i langsjakken og deretter tapt alle sine fem armageddonpartier.

Les mer om Norway Chess hos Chess.com.

Sjette runde spilles søndag kl. 17.00. Carlsen har hvit mot Firouzja og skal prøve å revansjere tapet mot franskmannen fra første halvdel av turneringen. De andre partiene er So – Praggnanandhaa og Keymer – Gukesh. I kvinneklassen skal den nye lederen Deshmukh ha hvit mot verdensmester Ju Wenjun. Ellers er det Assaubayeva – Humpy Koneru og Zhu Jiner – Muzychuk. Direktesendte partier kan følges hos bl.a. Chess.com og Lichess.
Det er sending på TV 2 Play fra kl. 16.30. I studio er bl.a. GM Jon Ludvig Hammer, IM Benjamin Haldorsen, WFM Maud Rødsmoen og fotballspiller Erik Botheim.

Norway Chess - 5. runde           
Carlsen        - So        0.0-3.0
Firouzja       - Keymer    1.5-1.0
Praggnanandhaa - Gukesh    0.0-3.0

Tabell                
1. Firouzja       10.0
2. So              8.5
3. Gukesh          6.5
4. Praggnanandhaa  6.0
5. Keymer          5.0
6. Carlsen         4.5

Norway Chess Women - 5. runde     
Muzychuk  - Assaubayeva    1.5.1.0
Zhu Jiner - Deshmukh       0.0-3.0
Ju Wenjun - Humpy Koneru   1.0-1.5

Tabell               
1. Deshmukh       8.5
2. Assaubayeva    8.0
3. Muzychuk       7.0
4. Zhu Jiner      5.5
5. Ju Wenjun      5.0
6. Humpy Koneru   4.5