BERGENSJAKK

Rallarsjakken 2025

Christiansen vant i Narvik for tredje år på rad
Christiansen vant i Narvik
for tredje år på rad
(Foto: Anniken Vestby –
Eliteserien mars 2024)

Narvik SjakklubbNarvik Sjakklubb arrangerte den tradisjonsrike Rallersjakken 9-11. mai 2025. Turneringen hadde 5 runder langsjakk og inngår i Norges Grand Prix 2024-25. Det var 36 deltakere i tre ratinggrupper i tillegg til en barnesjakkturnering.

Vestby-Ellingsen og Tørfoss
Vestby-Ellingsen og Tørfoss
(Foto: Anniken Vestby)

GM Johan-Sebastian Christiansen har blitt en fast gjest i Rallarsjakken, og vant i år A-gruppen for tredje gang på rad. Stormesteren måtte avgi en remis mot IM Mads Vestby-Ellingsen i tredje runde, men vant som forventet sine andre partier. Med sine 4½ poeng endte Christiansen et halvpoeng foran Vestby-Ellingsen på andreplass, mens Sivert Schanche Tørfoss på 3½ poeng tok tredjeplassen.

Robert Jakobsen fra Harstad tok en klar førsteplass i B-gruppen med 4½ poeng. Det var halvannet poeng ned til Skjalg Rafnung, Ronny S. Mela og Magnor Pettersen på de neste plassene.

I C-gruppen ble det hjemmeseier til Pål Domben fra arrangørklubben Narvik med 4 poeng. Ask Wintervold ble nummer to med 3½, fulgt av Iben Sofia Heggelund og Emil Frediani på 3 poeng.

Gruppe A                                      
1. GM Johan-S. Christiansen  Offerspill  4.5/5
2. IM Mads Vestby-Ellingsen  Porsgrunn   4.0
3. Sivert Schanche Tørfoss   Tromsø      3.5
4. CM Torben Søraas          Narvik      3.0
5. CM Pål Nikolai Røyset     Tromsø      3.0
(16 deltakere)

Gruppe B                                      
1. Robert Jakobsen           Harstad     4.5/5
2. Skjalg Rafnung            Narvik      3.0
3. Ronny S. Mela             Harstad     3.0
4. Magnor Pettersen          Narvik      3.0
5. Per Øyvind Mohus          Narvik      2.5
5. Steinar Nilssen           Fauske      2.5
(10 deltakere)

Gruppe C                                      
1. Pål Domben                Narvik      4.0/5
2. Ask Wintervold            Tromsø      3.5
3. Iben Sofia Heggelund      Alta        3.0
4. Emil Frediani             Tromsø      3.0
5. Thor Helge Gjertsen       Sortland    2.0
(10 deltakere)