Pressemelding
Porsgrunn 12.juni 2007
SJAKK-MAGNUS TIL TEATERFESTIVALEN
Vidunderbarnet Magnus
Carlsen (16) skal førstkommende lørdag møte Porsgrunns egen Stormester i sjakk,
Kjetil A. Lie (26), i en ”blindsjakk”-duell midt i gata ved Hotell Vic i
Porsgrunn. Spillet foregår med levende brikker. Elever fra Borge skole vil
nemlig for anledningen være utkledd som svarte og hvite brikker. Publikum kan
følge spillet etter hvert som trekkene ropes ut, og brikkene beveger seg. Magnus
og Kjetil vil derimot ha bind for øynene, og må memorere alle trekk og
stillinger underveis inne i hodet.
TO MOT RØKLA!
Senere på dagen vil 30 lokale spillere få møte Magnus og Kjetil i en såkalt simultanoppvisning. Her kan hvem som helst melde seg på. Lie forklarer:
- Da vil Magnus og jeg sirkulere rundt ved alle de tretti brettene, og flytte på alle brett. Det som er utfordrende og artig er at vi kan ha ulike planer, og kan ende opp med å ødelegge for hverandre! Og da kan det jo hende at en lokal spiller får to stormsterskalper i beltet på én gang!
I tillegg stilles det opp border, brett og brikker, slik at interesserte som er ute og rusler, kan sette seg ned og ta et parti eller to, enten mot kjente eller ukjente motstandere.
LIES STARTSKUDD
Sjakkshowet er en del av starten på Kjetil A. Lies satsing på sjakk i ett år. Han har tatt seg fri fra miljøterapeutjobben ved Borge skole, og skal prøve seg i Magnus sine fotspor, som sjakkproff. Hva var vel da mer naturlig enn å invitere Magnus, som er nummer 22 i verden, til Porsgrunn og Teaterfestivalen? Lie var sekundant for Carlsen under åttendedelsfinalen i VM nylig, der Carlsen tapte med minst mulige margin for armeneren Levon Aronian.
STED: Midt i gata ved Hotell Vic, Porsgrunn
DAG: Lørdag 16.juni
KLOKKEN: 12.00 – Blindesjakk mellom Lie og Carlsen
13.00 – Simultanspill mot 30 lokale spillere
KONTAKTPERSON: Kjetil A. Lie, mobil 41 40 31 97