Europacupen for klubblag 2008

Kallithea, Hellas 17.-23.10


Rapporter ved Torstein Bae


Runde 6, onsdag 22.10


SK av 1911 – LSG 2-4
IM Hansen (2436) – IM Wiersma (2414) 1/2
IM Bae (2404) – IM van der Werf (2414) 0-1
FM Urkedal (2316) – IM Middelburg (2388) 1/2
Sousa (2229) – FM Bosman (2346) 1/2
WFM Bjerke (2204) – FM van Ketel (2285) 1/2
Gvein (2189) – Kleijn (2283) 0-1

(1911 var hvit på bord 2, 4 og 6)


1911 hadde ingen god dag i sjette runde, og tapte 4-2 mot LSG fra Nederland. Hollenderne var ratingfavoritter, men vi burde fått med oss lagpoeng fra denne matchen.


Helsio var meget raskt ferdig etter en trekkgjentagelse fra trekk 6 til 8 (ca). Kenneth var dessverre også kjapt ferdig. I en ganske lik stilling gjorde han en tabbe (Kf1-e1?) som ble effektivt straffet (Td8-g8! som truer både Txg2 og gaffelen Sc3). Etter dette var han sjanseløs. Bedre gikk det ikke for meg. Som hvit i Noteboom-varianten fikk jeg fordel, men så kom (som vanlig i denne turneringen) en kjempebrøler (Sd6??). Min motstander nølte selvfølgelig ikke med å innkassere hele poenget (Sxc5! og hvis dxc5 kommer Dxc5+ som vinner springeren på d6). Uff og huff, makan til elendig spill.


Torbjørn hadde heller ikke noen spesielt god dag, men unngikk likevel tap. Motstanderen fikk fordel som hvit i kongeindisk, men gjorde så en ganske stor feil da han overså trekket Se7-c6! fra Torbjørn (springeren kan ikke slås med dxc6 siden hvits dronning er udekket på d2). Hvit sto nok fortsatt litt bedre, men han aksepterte remis noen trekk senere.


De to siste remisene var lange. Silje forsvarte seg godt som svart i Grünfeld, og etter en feil fra motstanderen (f3?) vant hun en bonde. Merbonden forsvant imidlertid kjapt etter en overseelse, og dermed ble det etter hvert et tårnsluttspill med fire bønder til hver spiller. Hollenderen prøvde på seier en god stund, men på slutten var det Silje som var nærmest helpoeng. Frode slo min trekkrekord fra runde 4 (da jeg spilte i 125 trekk) med å remisere i 130 trekk. Etter en risikabel åpning fikk Frode overtaket, og vant en bonde som han beholdt resten av partiet. Først var det tårnsluttspill med bonde over, deretter dronning og a-bonde mot dronning. Frode fikk bonden helt frem til sjuenderaden, og kunne vunnet, men i det avgjørende øyeblikk glapp seieren og motstanderen slapp unna med evig sjakk. Likevel et fint parti av Frode.


OSS vant mot Rockaden fra Stockholm, og er nå tre lagpoeng foran 1911. Dermed er det klart at de blir beste norske lag, men det er ikke sikkert poengforskjellen blir så stor til slutt: I siste runde møter OSS et storlag med blant andre Mamedyarov og Milov, mens 1911 møter et ganske svakt lag.