BERGENSJAKK

Bergen Spillfestival 2026 – Bergensmesterskapet i lynsjakk

Fra A-gruppen: Stokke, Engelsen og Urkedal
Fra A-gruppen: Stokke, Engelsen og Urkedal
(Foto: Tom Eriksen)

Bergen Spillfestival 2026 - Bergensmesterskapet i lynsjakkBergensmesterskapet i lynsjakk under Bergen Spillfestival ble spilt mandag 27. juli 2026. Det var bra deltakelse, med 55 spillere på Bergen Internasjonale Kultursenter.

I A-gruppen ble det en klar førsteplass til GM Frode Urkedal, med 10½ poeng på 11 runder. IM Kjetil Stokke ble nummer to med 8 poeng, fulgt av Øyvind Riisem og CM Teodor Tenfjord Engelsen på 7½. Engelsen var den eneste som tok en halvpoeng fra turneringsvinner Urkedal. På femteplass finner vi Thirukkumaran Jeyachandran, som eneste spiller på 7 poeng.

Advay Alhat og Eivind Salen endte begge på 8½ poeng i B-gruppen. Innbyrdes oppgjør endte remis, så førsteplassen ble avgjort ved kvalitetspoeng. Her var det 10-årige Alhat som trakk det lengste strået. Trond Henanger på 7½ poeng ble nummer tre, fulgt av Roy Andre Borgen Bogevåg, Jonas Breivik Hundven og Ole Bjørn Rekdal på 7 poeng.

Sjakken i Bergen Spillfestival fortsetter med Maratonlynsjakk 6. august, NM i cafesjakk 7. august og Bergensmesterskapet i Fischer-sjakk 8. august. Det er også diverse annen sjakk på programmet.

Gruppe A                                          
1. GM Frode Urkedal             SK 1911    10.5/11
2. IM Kjetil Stokke             Bergens     8.0
3. Øyvind Riisem                Bergens     7.5
4. CM Teodor Tenfjord Engelsen  Bergens     7.5
5. Thirukkumaran Jeyachandran   Sotra       7.0
(24 deltakere)

Gruppe B                                          
1. Advay Alhat                  Søråshøgda  8.5/11
2. Eivind Salen                 Sandnes     8.5
3. Trond Henanger               Søråshøgda  7.5
4. Roy Andre Borgen Bogevåg     Masfjorden  7.0
5. Jonas Breivik Hundven        Søråshøgda  7.0
(31 deltakere)