Grand Chess Tour 2025 – Superbet Rapid & Blitz Croatia – dag 1

(Foto: Lennart Ootes / Grand Chess Tour)
GM Magnus Carlsen fikk en grei start på Superbet Rapid & Blitz Croatia, og er i delt ledelse etter de tre første hurtigsjakkrundene. Carlsen er nettopp tilbake fra bryllupsreise, og sa selv at han følte seg rusten.
Det ble en solid remis i første runde med svart mot arrangørlandets GM Ivan Saric (CRO). Ingen av spillerne fikk vinstsjanser før de gikk tom for brikker i trekk 42.
I andre runde hadde Carlsen hvit mot solide GM Wesley So (USA). Det var lenge likt, men så ble det et sluttspill hvor Carlsen hadde fordelen av løperparet. Her viste nordmannen styrke, og da stillingen ble åpnet opp viste løperne seg frem. So ble presset i senk, og ga opp i trekk 75. En klassisk sluttspillseier fra Carlsen.
Dagens tredje og siste parti var med svart mot GM Jan-Krzysztof Duda (POL). Et svært korrekt og jevnt parti så ut til å gå mot remis i et dronningsluttspill, da Carlsen i trekk 60 lot kongen sin bli fanget i et mattnett. Men da ingen av spillerne oppfattet hva som skjedde, endte partiet remis få trekk senere. Begge hadde mindre enn 30 sekunder på klokken, og var nok mentalt innstilt på remis.
(Foto: Lennart Ootes / Grand Chess Tour)
Det er 2 poeng for seier og 1 for remis i hurtigsjakken. Dermed er Carlsen på 4 poeng, samme poengsum som Duda, So og GM Gukesh Dommaraju (IND). Saric og GM Anish Giri (NED) er på 3 poeng, mens GM Fabiano Caruana (USA), GM Nodirbek Abdusattorov (UZB), GM Alireza Firouzja (FRA) og GM Praggnanandhaa R (IND) alle har 2 poeng.
Les mer om første dag av turneringen hos Chess.com.
Torsdag spilles tre nye hurtigsjakkrunder med planlagt start kl. 15.10, kl. 16.40 og kl. 18.10. Carlsen har hvit mot Firouzja, svart mot Praggnanandhaa og hvit mot Gukesh. Det er direktesending hos bl.a. Chess.com og Lichess.
Tabell etter 3 runder hurtigsjakk
1-4. GM Magnus Carlsen NOR 4/6
GM Jan-Krzysztof Duda POL 4
GM Wesley So USA 4
GM Gukesh Dommaraju IND 4
5-6. GM Ivan Saric CRO 3
GM Anish Giri NED 3
7-10.GM Fabiano Caruana USA 2
GM Nodirbek Abdusattorov UZB 2
GM Alireza Firouzja FRA 2
GM Praggnanandhaa R IND 2
Deltakerliste HURTIG LYN
1. GM Magnus Carlsen NOR 2819 2883
2. GM Alireza Firouzja FRA 2767 2814
3. GM Fabiano Caruana USA 2756 2782
4. GM Nodirbek Abdusattorov UZB 2740 2723
5. GM Wesley So USA 2709 2785
6. GM Jan-Krzysztof Duda POL 2699 2770
7. GM Praggnanandhaa R IND 2688 2734
8. GM Anish Giri NED 2687 2690
9. GM Gukesh Dommaraju IND 2654 2615
10.GM Ivan Saric CRO 2589 2593